NEWS24.PL

Aktualności warte podkreślenia »

Co ma wspólnego elastyczność z biurem? – Mikomax Smart Office na Łódź Design Festival

2017-10-07, News24.pl

Tematyka spotkań ma inspirować do spojrzenia na nowo nie tylko na design, ale też szerzej – na każdy aspekt otaczającej nas rzeczywistości. Będzie to okazja do zastanowienia się nad zmieniającym się stylem pracy, który stawia wyzwanie przed designem biurowym, jak i buduje potrzebę wypracowania nowego modelu współpracy. Czy warto postawić na elastyczność?

Łódź Design Festival już od ponad dekady gromadzi środowisko projektowe tworząc platformę do dialogu, nie tylko na temat kondycji designu w skali biuro3międzynarodowej, ale też prowokując do dyskusji o wyzwaniach stojących przed branżą. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło OD.NOWA.

Organizatorzy inspirują do szerokiego spojrzenia na nowo na różne obszary, od współczesnego wzornictwa zaczynając, przez architekturę, nową ekonomię, biznes, a na przestrzeni miejskiej kończąc. Uczestnicy spotkań pochylą się również nad aspektem pracy, bo ta, podobnie jak wszystkie inne elementy naszej codzienności, dynamicznie ewoluuje.

- W ramach każdej edycji Łódź Design Festival stawiamy pytania dotyczące nie tylko najważniejszych trendów w projektowaniu, ale również sytuacji społecznej i gospodarczej, bo projektowanie to temat na który można, i trzeba, spojrzeć z szerszej perspektywy, dotyczy on bowiem niemal każdego aspektu naszego życia. Zależy nam na prowokowaniu do wspólnych rozmyślań o problemach,
z którymi de facto wszyscy się zmagamy – komentuje Michał Piernikowski, Dyrektor Łódź Design Festival. – Żyjemy w czasach, w których wszystko bardzo szybko się zmienia, a nowość zdaje się być najważniejszą cechą współczesności. Dlatego warto spojrzeć na otaczający nas świat na nowo, zastanowić się co wymaga odnowienia, a co warto przywrócić.

Naszą intencją jest też skłonienie do krytycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Na każdym niemal etapie stykamy się z nowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest z pewnością praca, która stanowi znaczną i istotną część życia.

zuzanna mikolajczyk mikomax smart office- Jesteśmy świadkami zmiany w stylu pracy, której dynamika rodzi potrzebę świeżego spojrzenia na kwestie współpracy w ogóle. Chodzi zarówno o rozwiązania stosowane w przestrzeni biurowej, która jest przede wszystkim skoncentrowana na potrzebach jej użytkowników, ale też o model współpracy. W tym wypadku ciężar również kładzie się na oczekiwania pracowników – twierdzi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. handlu i marketingu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office.

W ubiegłym roku firma przeprowadziła pierwszy w Polsce projekt badawczy poświęcony idei smart workingu. – To model biznesowy, który skoncentrowany jest przede wszystkim na efektach, a nie czasie i miejscu realizowania zadań służbowych – dodaje Zuzanna Mikołajczyk, Mikomax Smart Office. – Według niego, pracownik po uprzednim uzgodnieniu z pracodawcą, może część obowiązków wykonywać zdalnie – z domu, kawiarni, czy chociażby innego oddziału firmy. Nie chodzi jednak tylko o pracę zdalną. Elastyczność dotyczy też biura, które wspiera w wykonywaniu różnorodnych zadań, a jego aranżacja wspiera użytkownika, niezależnie od charakteru projektów, które realizuje. Smart working pozwala na lepsze pogodzenia życia prywatnego z zawodowym i zachowanie tzw. work-life balance. Warto pamiętać, że to jeden z ważniejszych aspektów dla przedstawicieli nowego pokolenia, szczególnie Y i Z.

Podczas Łódź Design FestivalMikomax Smart Office zaprezentuje wystawę „Working OD.NOWA, czyli jak elastyczny model pracy przełożyć na przestrzeń biurową”.

Ekspozycja, korespondując z ideą przewodnią festiwalu, wskaże, jakie elementy aranżacji miejsc pracy sprzyjają wdrażaniu smart workingu. „Working OD.NOWA” to też prezentacja rozwiązań, których design pozwala na stworzenie ergonomicznych stanowisk pracy, charakteryzuje je atrakcyjny wygląd i pozwalają na optymalizację przestrzeni, dodając do biura dodatkowe funkcjonalności, które wspierają użytkownika. Wystawę poświęconą aranżacji biurowej będzie można oglądać przez cały czas trwania festiwalu, w Art.Inkubatorze na ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi.

Kwestie elastyczności będą też istotnym elementem wystąpienia Zuzanny Mikołajczyk 7 października. Power speech „Wolność Tomku w swoim domku – czyli dlaczego pracownicy wybierają elastyczność” poświęcony będzie temu, jak można ją zapewnić w biurze, ale też w domu. Zuzanna Mikołajczyk zauważa, że rośnie grupa osób realizujących zadania służbowe z domu, bo coraz więcej polskich firm decyduje się na wdrożenie smart workingu. - Trend też widać za oceanem, Departament Pracy Stanów Zjednoczonych podał, że 23% zatrudnionych spędza co najmniej jeden dzień w tygodniu pracując zdalnie, a dane FutureWorkplace potwierdzają, że najbardziej cenionym przez pracowników benefitem jest dziś elastyczność.

Branża wzornicza powinna więc podejść do myślenia o meblach dedykowanych pracy dwutorowo – z jednej strony pamiętając o wielofunkcyjnych rozwiązaniach do biura, a z drugiej – pozwalających stworzyć ergonomiczne stanowisko w homeoffice – dodaje. Power speech z udziałem Zuzanny Mikołajczyk z Mikomax Smart Office odbędzie się w sobotę, 7 października, o godzinie 10:20 w Centrum Festiwalowym, Art.Inkubator, Łódź, ul. Tymienieckiego 3.