NEWS24

Aktualności warte podkreślenia »

Wskazówki dotyczące biznesowego savoir-vivre – sztuka dla każdego z nas.

2017-11-04, News24.pl

Opanowanie podstaw savoir-vivre’u biznesowego, może zwiększyć nasze szanse na zdobycie upragnionego stanowiska. Doskonałe maniery, styl i klasa to dodatkowe punkty dla każdego potencjalnego pracownika!

PolitanZasady etykiety w życiu codziennym i biznesie nie powinny kojarzyć się wyłącznie z zarządem wielkich firm czy osobami mającymi tytuły szlacheckie. Tak naprawdę savoir-vivre dotyczy wszystkich, a znajomość podstawowych wytycznych w tym obszarze może przydać się w wielu sytuacjach. Savoir-vivre stosowany w życiu prywatnym to sposób na pokazanie klasy i elegancji, a etykieta podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest wyrazem życiowej i biznesowej dojrzałości, świadomości i ogłady.

Pierwsze wrażenie zrobisz tylko raz

Rozmowa kwalifikacyjna to szczególne spotkanie, bez względu na to, czy aplikujemy na stanowisko z wymaganym mniejszym doświadczeniem czy kierownicze. Podczas tego wywiadu jesteśmy poddawani wnikliwej ocenie, warto więc poznać tajniki biznesowego savoir-vivre’u, by uniknąć ewentualnych wpadek, zrobić znakomite pierwsze wrażenie i pozostać w pamięci rekrutera bądź przyszłego pracodawcy.

Szacunek do pracodawcy i nienaganne maniery możesz zaprezentować już na samym początku. Punktualne przybycie na miejsce, wyłączenie telefonu, elegancki, schludny strój i uśmiech to podstawa, która wzbudza zaufanie i nastawia rozmówcę przychylnie. Witając się z potencjalnym szefem warto pamiętać, że to on wyciąga dłoń jako pierwszy. Po zaproszeniu na miejsce siedzące, należy usiąść w sposób elegancki, z wyprostowaną, lecz swobodną i otwartą postawą ciała.

Jednym z elementów savoir-vivre wyrażający poważny stosunek do rozmowy kwalifikacyjnej, jest przygotowanie się do niej poprzez poznanie firmy i przygotowanie kilku pytań dotyczących naszego stanowiska. Dobrą praktyką w wielu branżach jest także przyniesienie ze sobą CV, swoich prac, materiałów, którymi chcemy się pochwalić (tzw. portfolio), nawet jeśli pracodawca w ogłoszeniu nie zaznaczał takiej konieczności.

Zazwyczaj rekruter lub pracodawca proponuje kandydatowi coś do picia. Gospodarzowi zwykle się nie odmawia, dlatego nawet jeśli nie mamy ochoty na napój, poprośmy o najprostszy wariant - szklankę wody. Nie wiadomo, ile czasu potrwa rozmowa – być może woda okaże się zbawienna. Podczas propozycji napoju nie wolno również popadać w przesadę w drugą stronę – prośba o latte na mleku sojowym 3,2% może nie tylko wprawić pracodawcę w zakłopotanie, lecz także wywołać złe wrażenie o nas samych, jako roszczeniowych, zbyt wymagających i snobistycznych. Umiar, jako złoty środek jest bardzo pożądany w biznesowym savoir-vivre.

Spodziewaj się niespodzianek!

Choć zazwyczaj opracowujemy sobie w głowie przebieg rozmowy kwalifikacyjnej, musimy być zawsze przygotowani na niespodzianki. Rozlany napój, atak kataru czy kaszlu – to ludzkie, normalne sytuacje, które wcale nie muszą nieść za sobą znamienia gafy. Niezbędnikiem podczas rozmowy są banalne, ale jakże potrzebne chusteczki higieniczne. W przypadku nagłego problemu należy w naturalny sposób przeprosić i zareagować na sytuację. To samo dotyczy rozlanego napoju czy rozsypanych dokumentów, jeśli np. musimy coś zaprezentować. Savoir vivre to też umiejętność zachowania zimnej krwi. Podczas nieprzewidzianych okoliczności stres może wziąć górę, ale warto starać się „wyjść z twarzą” z każdej sytuacji. Naturalne zachowanie, przeprosiny, uśmiech – to dobra metoda na każdą wpadkę, która może przecież zdarzyć się każdemu.

Pytaj, ale nie błądź

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie biznesowe, które ma przynieść korzyści obu stronom. Warto więc okazać swoje realne zainteresowanie firmą i poważne traktowanie przyszłego pracodawcy i stanowiska. Bardzo duże znaczenie dla naszego wizerunku ma nie tylko to, co odpowiadamy pracodawcy, lecz także pytania, które zadajemy.

Podczas rozmowy należy zachowywać się profesjonalnie i poruszać tematy zgodne z etykietą pierwszego spotkania. – mówi Anna Sitek, specjalistka ds. rekrutacji w firmie Politan. – Jeżeli na samym początku zapytamy o ekspres do kawy, wyjazdy integracyjne czy pokój relaksu, nie zrobimy dobrego wrażenia. A przecież chcemy być od początku kojarzeni z pracowitością, rzetelnością i obowiązkowością. Zapytajmy o wielkość zespołu, szczegóły dotyczące obowiązków na danym stanowisku czy możliwą ścieżkę rozwoju. Taki obszar poruszanych tematów buduje wizerunek zaangażowanego kandydata, myślącego o związaniu się z firmą na dłuższy czas. – podkreśla Anna Sitek.

Podstawy biznesowego savoir-vivre warto poznać i wdrożyć, gdyż mogą przydać się w wielu okolicznościach. Odpowiednie zachowanie i maniery zaprezentowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej są nie mniej ważne niż nasze umiejętności oraz doświadczenie. Ich zastosowanie to klucz do zrobienia naprawdę świetnego wrażenia, które może zaowocować otrzymaniem wymarzonej posady i rozwojem kariery zawodowej.