NEWS24

Aktualności warte podkreślenia »

Tania i funkcjonalna - urządzamy wymarzoną kuchnię! – Kuchnia na wymiar, za mniejsze pieniądze

2017-10-04, News24.pl

Piękna i funkcjonalna kuchnia to cel każdego z nas. Jednak w powszechnej świadomości wiąże się to z dużymi kosztami, niejednokrotnie przekraczającymi nasze możliwości. Podpowiadamy, jak sprawnie urządzić kuchnię na wymiar, nie wydając przy tym majątku.

5 kuchnia ksztalt L HafelePo pierwsze projekt

Zanim zaczniemy w jakikolwiek sposób dobierać sprzęt czy meble, warto zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie. Dobry projekt pozwoli nam ergonomicznie zagospodarować przestrzeń w kuchni, co będzie podstawą do zaplanowania oszczędności.

Zaczynamy urządzanie

Urządzanie kuchni stawia przed nami wiele wyborów. Chcąc zaoszczędzić jak najwięcej warto dokonywać tych, które są związane z niejednokrotnie tańszymi, chociaż równie trwałymi materiałami. Zaczynając od podłogi, warto rozważyć położenie płytek ceramicznych albo paneli, które będą dużo tańsze od drewnianego parkietu. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzimy nie tylko na materiałach, ale również na wykonaniu. Koszt położenia płytek jest dużo niższy niż wykonania parkietu czy mozaiki.

Do tego warto wspomnieć o tym, że płytki są dużo trwalsze, bardziej odporne na wilgoć i o wiele łatwiej jest utrzymać je w czystości. Swoich zwolenników w tym względzie mają również panele. Obecnie ten rodzaj powierzchni jest produkowany z uwzględnieniem wyższego stopnia odporności na wilgoć, co sprawia, że staje się to dobrym rozwiązaniem do kuchni, a czasami nawet do łazienki. Jednak wadą paneli jest ich elektrostatyczność.

Na pozór błahy problem, okazuje się być bardzo istotny ponieważ to podłoże łatwo zatrzymuje kurz, przez co wszelkiego rodzaju brud jest od razu widoczny. Droższe rodzaje paneli są pokryte specjalną powłoką, która zapobiega temu problemowi. Nadal jednak warto rozważyć opcję kafelkową.

Chrońmy nasze ściany

2 blat laminowany Hafele

W kuchni, która będzie często używana należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ścian. Tłuszcz, wilgoć i inne zagrożenia sprawiają, że jedynym sensownym rozwiązaniem jest farba lateksowa, która sobie z nimi poradzi. Konieczne jest też odpowiednie zabezpieczenie tych części ścian, które są najbardziej narażone na działanie niebezpiecznych dla powierzchni czynników. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest położenie płytek ceramicznych na najbardziej newralgicznych częściach ścian, zamiast na całej jej powierzchni. Dzięki temu sporo zaoszczędzimy, a ostateczny efekt jest równie zadowalający. Kafelki nie są jednak jedynym rozwiązaniem.

Równie modne są ostatnio szkła nad blatem. Mogą być przezroczyste, pomalowane, albo kryjące za sobą zdjęcie. Takie rozwiązanie pasuje nie tylko do kuchni nowoczesnych, ale i tradycyjnych. Dodatkowo, łatwo je utrzymać w czystości, co będzie ważne dla każdego domownika. Inną opcją, choć nieco bardziej kosztowną jest cegła. Odporna na zabrudzenia, dobrze wygląda i nadaje pomieszczeniu rustykalny klimat.

Trudny wybór

Sen z powiek często spędza nam wybór odpowiednich mebli. Niesłusznie, ponieważ na tym polu również można trochę zaoszczędzić. – Obecnie klienci często wybierają blaty laminowane, zamiast drewnianych. I faktycznie jest to sposób na wydanie mniej pieniędzy. Dodatkowo blaty laminowane są często bardzo bogato zdobione i łatwe w montażu. Warte odnotowania jest też to, że są w pełni odporne na działanie domowych środków czystości - mówi Jakub Malinowski. Z blatami laminowanymi konkurują drewniane oraz kamienne. Te ostatnie są najbardziej wytrzymałe, ale też dużo droższe, wymagające odpowiedniej pielęgnacji oraz fachowego montażu przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Blaty granitowe należą do najtrwalszych, ale ich cena to około 600 zł za m2. Nieco tańsze niż kamienne, ale za to wytrzymalsze od laminowanych są blaty drewniane.

Tutaj sporo zależy od gatunku drewna z jakiego są zrobione, ale ich cena waha się od 170 zł za drewno sosnowe, przez 300 zł za bukowe po nawet 900 zł za blat z drewna iroko. Tymczasem blat laminowany będzie nas kosztował maksymalnie kilkadziesiąt złotych za metr.

Oszczędność energii – oszczędność pieniędzy

Wybierając sprzęt AGD warto rozważyć jaki ich rodzaj jest nam potrzebny. Sprzęt wolnostojący jest mniej efektowny, ale dużo tańszy niż ten pod zabudowę. Pamiętajmy też o klasie energetycznej. Najbardziej ekonomiczna jest A++, ten wybór pozwoli nam sporo zaoszczędzić w przyszłości. Paradoksalnie jednak, porównując pobór mocy poszczególnych urządzeń, warto brać pod wagę jak długo dane urządzenie będzie działać. Działające przez długi czas lodówki mogą mieć niski pobór mocy. Jednak kupując np. mikrofalówkę, warto zastanowić się nad modelami o wyższym poborze mocy, tak aby czas jej pracy był jak najkrótszy. Ostatnim, chociaż na pewno nie najmniej ważnym elementem jest wybór oświetlenia. Kuchnia ze względu na swoją specyfikę wymaga kilku rodzajów światła. Jak w każdym pomieszczeniu konieczne jest jedno światło ogólne. Jednak ograniczenie się tylko do tego, to zdecydowanie za mało. Najpopularniejszym trendem jest światło podszafkowe, które pozwoli nam komfortowo korzystać z blatów.

Wybierając rodzaj oświetlenia, warto wziąć pod uwagę zakup lamp typu LED. Pobierają one zdecydowanie najmniej energii, dlatego będą najlepszym wyborem jeśli wziąć pod uwagę oszczędności.

Jak widać wymarzona kuchnia wcale nie musi kosztować nas majątek. Warto wybrać mniej kosztowne materiały, bo nie zawsze oznacza to niższą jakość.