NEWS24

Aktualności warte podkreślenia »

Designerska biżuteria – w barwach jesieni

2014-11-06, News24.pl

Już nie brylanty i rubiny, a nasz rodzimy, polski bursztyn zdobi szyje, nadgarstki i palce najpiękniejszych i najbardziej wpływowych kobiet w Polsce i na świecie.

Jego wyjątkowość polega na niezwykłej różnorodności. Bursztyn występuje w kilkudziesięciu odmianach i barwach – od mleczno białych, poprzez złote i czerwone, aż po czarne. W zastygłej żywicy ukryte są wszystkie barwy jesieni. Korzystając ze sprzyjającej aury, warto wybrać się na Pomorze, aby w sercu bursztynowego zagłębia podziwiać najpiękniejszą, designerską biżuterię, którą pokochały kobiety na całym świecie. Zapomnijcie o standardowych sznurach korali z bursztynu. Teraz w świecie mody bursztyn funkcjonuje jako niebanalny dodatek. To główny motyw kolekcji znanych polskich projektantów. Nie jednego może też zadziwić fakt, że polski rynek jubilerski rośnie w siłę właśnie dzięki eksportowi bursztynowej biżuterii.

I to właśnie w Polsce, co roku, wczesną wiosną odbywają się Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif. W tym czasie do Gdańska przyjeżdża ponad 450 firm z Polski, Belgii, Czech, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Włoch, a także kupcy z ponad 50 krajów świata. Najbardziej wyczekiwanym przez wszystkich punktem programu jest Gala Bursztynu i Mody, złożona z pokazów mody i biżuterii, zwieńczona ceremonią wręczenia nagród. Tę z kolei, w minionej edycji, w marcu 2014 roku zaszczyciła swoją obecnością Kayah – nowa Ambasadorka Bursztynu. Kolejnym ważnym wydarzeniem, podczas którego możemy podziwiać piekno bursztynu i fantazyjne wyroby jubilerskie są Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart, które odbywają się co roku na przełomie sierpnia i września. To jednocześnie uroczyste otwarcie jesiennego sezonu wystawienniczego. Każdy, kto kupi bilet za symboliczną sumę dziesięciu złotych, może stać się częścią widowiska i przyjrzeć się oraz nabyć najbardziej rozchwytywaną srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, dekoracyjne przedmioty z bursztynu, kolorowe kamienie, upominki oraz sztukę użytkową. Podczas tegorocznej edycji targów, które odbyły się w dniach 28-30.08.2014, wzięło udział blisko 190 wystawców z Polski i zagranicy, w tym z USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Kanady i Litwy.

W projektowaniu designerskiej biżuterii z bursztynu przodują pomorscy bursztynnicy, m.in. takie marki i galerie, jak Ambermoda, Manufaktura Bursztynu S&A, NAC Amber Jewellery, Art7®, Gin Atelier, Galeria Moja Forma, Galeria Styl i wiele innych.

Biżuteria opatrzona ich znakiem firmowym to najwyższej klasy i jakości ekskluzywna, nowoczesna biżuteria. Każdy produkt jest małym dziełem sztuki jubilerskiej, dopracowanym w najmniejszym szczególe. Swoją nadzwyczajną formą i zaskakującymi rozwiązaniami stosowanymi w produkcji biżuterii z bursztynem w roli głównej zawstydzają niejedną złotą kolię czy klasyczny pierścionek z brylantem, a ich autorzy są regularnie nagradzani na krajowych i zagranicznych konkursach i wystawach. Bursztyn swoje powodzenie wśród mistrzów sztuki jubilerskiej zawdzięcza wyjątkowej plastyczności i różnorodności. Świetnie łączy się z najmniej przewidywalnymi materiałami, jak np. ze skórą czy drewnem. Coraz bardziej popularne jest już oprawianie go w złoto i platynę i dekorowanie diamentami czy innymi kamieniami szlachetnymi. Tym samym odchodzi się od wizerunku bursztynu kojarzonego z tanią wakacyjną pamiątką ze straganu przy plaży. Dziś biżuteria z bursztynem nie ustępuje urodzie ani cenie najpiękniejszym wyrobom znanych marek jubilerskich w Polsce i na świecie.

Polskie wzornictwo oparte na bursztynie nie kończy się jednak na ubraniach, czy biżuterii. BATYCKI – znana polska marka luksusowych wyrobów skórzanych, torebek, teczek i portfeli, opiera całą swoją filozofię na bursztynie. Bożena Batycka, właścicielka, założycielka i jeszcze do niedawna główna projektantka wybrała bursztyn na znak rozpoznawalny marki. Wszystkie produkty BATYCKI, zanim opuszczą fabrykę, gdzie są ręcznie zszywane i klejone, sygnowane są niedużym bursztynowym oczkiem. Ten drobiazg nadaje im charakteru i wyrazistości, wyróżniając je na tle konkurencji. To jednak nie wszystko – w firmie najbardziej ceniona jest kolekcja kilku klasycznych fasonów, które ozdabiane są charakterystycznie szlifowanymi dużymi bryłkami bursztynu. Według pani Bożeny, bursztyn dodaje kobiecie uroku, podkreślając jej naturalną urodę, a sama nosząc bursztynową biżuterię udowadnia, że może być on pięknym atrybutem nowoczesnej, aktywnej kobiety. Bursztyn jest wyjątkowy i inspirujący. Najlepiej podążać jego śladami na Pomorzu. To tu wielowiekowa tradycja przenika się z nowoczesnością i najbardziej aktualnymi trendami ze świata wzornictwa, mody i technologii. To tu znajdziemy ludzi z pasją, dla których ten piękny kamień jest niekończącą się inspiracją.