NEWS24

Aktualności warte podkreślenia »

Finansowy sukces dzieci – w rękach rodziców

2014-11-27, News24.pl

Sukces na miarę Warrena Buffeta nie jest być może pisany każdemu z nas 
i zapewne nie każde dziecko da się wychować na rekina finansjery.

Finansowa zaradność jest jednak jedną z podstawowych umiejętności, która pozwala nam sprawnie poruszać się w świecie pieniędzy: zapewnić sobie odpowiedni status życia, a przy okazji efektywnie i bez obaw korzystać z dostępnych produktów finansowych.

Nasze podejście do własnego budżetu jest jednak nie tyle zbiorem wyuczonych twierdzeń dotyczących pieniędzy, co ogólną postawą. Na jednym biegunie są ci, którzy boją się pieniędzy i unikają podejmowania decyzji w tym zakresie. Są również tacy, którzy czują się w temacie swobodnie, odważnie sięgają po korzystne rozwiązania, wykorzystują możliwości lub samodzielnie ich poszukuj.

Tak jak system wartości czy podejście do drugiego człowieka, świadomość finansowa buduje się w dzieciach już od najmłodszych lat – mówi psycholog i socjolog, dr  Lidia Czarkowska.

Pierwszym i najbardziej znamiennym wzorcem są rodzice – to oni swoją postawą i swoim życiem pokazują dziecku, w jaki sposób radzić sobie z codziennymi finansami.

Jeśli pieniądze nie są tematem tabu, wokół którego gromadzą się emocje podszyte lękiem, to łatwiej zbudować w dzieciach zdrowe przekonania i postawy.

Gdy nauczymy dzieci, jak efektywnie zarządzać środkami, jak działają mechanizmy rynkowe i jak poruszać się w tym świecie, żeby odnieść sukces, z większym prawdopodobieństwem z naszego dziecka wyrośnie świadomy finansowo i zaradny dorosły – mówi dr Czarkowska.

Jesteśmy jeszcze młodym społeczeństwem, jeśli chodzi o gospodarkę wolnorynkową. Dopiero wpajamy sobie zasady, które nią rządzą: uczymy się, czym jest stopa procentowa, a czym fundusze inwestycyjne, jak założyć własny biznes i jak skutecznie go prowadzić – mówi Piotr Minkina, ekspert Union Investment TFI.

Wszystko to ma bezpośrednie odzwierciedlenie w finansowej zaradności Polaków.

Jak pokazują badania rynkowe, aż 85% z nas nie oszczędza, boimy się bardziej zaawansowanych produktów finansowych, a jednocześnie kuszeni nierealnymi zyskami wciąż dajemy się złapać w pułapki nieuczciwych instytucji. Boimy się także skorzystać z okazji i założyć własny biznes – strach przed niepowodzeniem blokuje aż 76% z nas – zauważa Piotr Minkina.

Nasza finansowa zaradność w bardzo dużej mierze zależy więc od sytuacji, w której dorastamy – od gospodarki w kraju, a przede wszystkim od przekonań panujących na temat finansów w rodzinie.

Obserwując bierność finansową rodziców i nieporadne zarządzanie budżetem, z dużym prawdopodobieństwem dziecko wyrobi w sobie podobną postawę w dorosłym życiu.

Od tego, jaką postawę finansową reprezentują rodzice, w dużej mierze zleżeć będzie sukces dziecka w dorosłym życiu.

Więc może warto zacząć od siebie, pamiętając o kilku prostych zasadach:

Rozmawiaj w domu otwarcie o pieniądzach – nie ukrywaj wydatków ani zakupów. Unikaj kupowania na kredyt rzeczy (jest takie przysłowie – "raty, tarapaty", które nie są Ci niezbędne. I zapomnij o zasadzie „zastaw się, a postaw się” – podsumowuje Piotr Minkina.