NEWS24

Aktualności warte podkreślenia »

Mgła mózgowa, problemy z koncentracją? – Skutki COVID-19 mogą być z nami długo

2022-04-21, News24.pl

Jak walczyć ze skutkami COVID-19?

Choć liczba zachorowań stale maleje, to osób zmagających się z uciążliwymi skutkami po zakażeniu SARS-Cov-2 nie ubywa, bo mimo że infekcja zazwyczaj trwa kilka dni – jej skutki pozostają z nami znacznie dłużej. Jak temu zaradzić?

Konsekwencje COVID-19 to najczęściej bóle mięśni, nadmierne zmęczenie i osłabienie organizmu. Niektórzy pacjenci skarżą się na wypadanie włosów, które po chorobie zaczynają wychodzić niemal garściami, inni narzekają na problemy z pamięcią i koncentracją. Jak poradzić sobie z mgłą covidową i wesprzeć działanie mózgu?

16 Mga mozgowa problemy z koncentracjaGdy trudno się skupić

Choć określenie „mgła covidowa” nie jest terminem stricte medycznym, doskonale wiemy, co oznacza. W praktyce jest to szereg zaburzeń o podłożu neurologicznympocząwszy od zaburzeń pamięci, przez rozkojarzenie, spowolnienie myślenia, poczucie mentalnego rozbicia. Objawia się to zapominaniem najprostszych słów, myleniem nazw, imion. Ozdrowieńcy odczuwają te problemy zarówno w pracy, jak i życiu osobistym. Taki stan może trwać od kilku tygodni, do nawet kilku miesięcy po przechorowaniu COVID-19. Istnieją jednak sposoby na wsparcie działania mózgu, które pozwolą na przyspieszenie okresu rekonwalescencji.

Trening nie tylko dla ciała

Mózg należy trenować – dokładnie tak, jak inne mięśnie naszego ciała. Dzięki temu będziemy w stanie zachować sprawność umysłową na długie lata. Pomocne może być rozwiązywanie krzyżówek, gra w szachy, gry logiczne, czytanie a nawet ćwiczenia na koordynację ruchową.

Jako pasjonat medycyny stylu życia widzę, że aktywność umysłowa i społeczna znacząco obniżają procesy starzenia. Bardzo dobrym pomysłem jest też łączenie aktywności fizycznej z umysłową, co wpływa na plastyczność mózgu. Mam tu na myśli np. kurs tańca towarzyskiego, grę w tenisa, a nawet gry ruchowe na popularne konsole

Szybszy powrót do formy

Po COVID-19 zarówno nasz umysł, jak i ciało potrzebuje czasu na rekonwalescencję. Po chorobie powrót do formy sprzed infekcji może zająć nawet kilka miesięcy. Ruch, dieta, suplementacja i pozytywne nastawienie do życia to kluczowe elementy, które mają ogromną rolę w tym procesie. Niezwykle istotne jest także zadbanie o higienę snu i przesypianie 7-8h dziennie, a także efektywne radzenie sobie ze stresem – w tym stosowanie technik relaksacyjnych czy oddechowych.16 Mga mozgowa problemy z koncentracja 2

Choć rola diety i aktywności fizycznej jest w tym aspekcie nieoceniona, nie zapominajmy, że organizm można wspierać także od wewnątrz. Ostatnim odkryciem łódzkich naukowców jest innowacyjna cząsteczka 1-MNA.

Badaniami nad cząsteczką 1-MNA zainteresował się internista, kardiolog i specjalista medycyny stylu życia dr Michał Chudzik

Podano ozdrowieńcom preparat z 1-MNA, by sprawdzić – czy szybciej wrócą do formy po jego zażyciu.

Pacjentów rehabilitowanych po COVID-19 podzielił na dwie grupy: jednej podawał preparat z cząsteczką, drugiej – nie. Obie grupy wykonywały także zalecane ćwiczenia. Ci pierwsi po sześciu tygodniach mieli wydolność poprawioną o 92%, ci drudzy – o 60%.

Ze względu na swoje przeciwzapalne właściwości, 1-MNA może poprawić tolerancję wysiłku i zmniejszyć uczucie zmęczenia wśród pacjentów powracających do zdrowia po SARS-CoV-2

1-MNA działa przeciwzapalne, przeciwzakrzepowo, poprawia mikrokrążenie i potrafi aktywować enzymy, które mają dobry wpływ na wydłużanie naszego życia.

Stabilizuje m.in. sirtuiny, czyli białka odpowiedzialne za procesy starzeniowe, opóźniając je.