NEWS24

Aktualności warte podkreślenia »

Bezpieczeństwo na dwóch kółkach – jazda rowerem w 6 krokach

2017-07-31, News24.pl

W 2015 roku liczba wypadków z udziałem rowerzystów wyniosła 14 105. W ich wyniku zginęło 303 kierujących jednośladem, ciężko rannych zostało 1 445 osób, a lekko – 3 028. Co zrobić, by nie stać się częścią policyjnych statystyk? 

tk16 ts camp spain jf e3i3514 copy

Jak przygotować siebie
i rower na sezon letni?

Po pierwsze: Świeć przykładem

Widoczność dla innych uczestników ruchu drogowego jest jedną z kwestii kluczowych dla bezpieczeństwa. Różnego rodzaju światła stanowią trzy spośród pięciu elementów wyposażenia wymienianych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury jako obowiązkowe dla każdego roweru. Niezbędne jest co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu oraz dwa czerwone światła z tyłu – odblaskowe w kształcie innym niż trójkąt i jedno światło pozycyjne.

Po drugie: Rzucaj się w oczy

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, zalecane jest również stosowanie odblaskowej odzieży, akcesoriów i innych tego rodzaju nadprogramowych elementów wyposażenia. W tym zakresie przykład warto brać z najlepszych.

W tym roku nowe, odblaskowe koszulki treningowe założyli zawodnicy naszego teamu. Jak pokazują ostatnie miesiące, dobrze widoczne stroje pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo kolarzy podczas treningów odbywających się przecież w bardzo zróżnicowanych warunkach – zarówno, jeśli chodzi o pogodę, jak i porę dnia – mowi Yaroslav Popovych, dyrektor sportowy teamu Trek-Segafredo

fot. Trek Segafredo 2Po trzecie: Zachowaj dobry stan roweru

Prócz wspomnianych wyżej elementów oświetlenia, wymagane prawem wyposażenie roweru obejmuje „co najmniej jeden skutecznie działający hamulec” oraz „dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku”. Jednak odpowiednie wyposażenie to jedno, a techniczny stan pojazdu to drugie. Dlatego wszystkim czynnym amatorom dwóch kółek zaleca się, by raz na sezon wykonać gruntowny przegląd – wyczyścić i nasmarować łańcuch, dopompować koła, wyregulować hamulce i przerzutki. A przede wszystkim naprawić wszelkie ewentualne usterki powstałe po poprzednim sezonie.

Po czwarte: Mocne ciało i jasny umysł

20165781 339164 1477301976120 1t4iodl7s54ie 630 80Równie duże znaczenie co stan techniczny roweru ma kondycja kierującego. Choć zliberalizowano ostatnio przepisy i za jazdę pod wpływem alkoholu nie grozi już odebranie prawa jazdy, wciąż jest to działanie skrajnie nieodpowiedzialne, niebezpieczne, nielegalne i karalne. Za kierowanie rowerem po spożyciu alkoholu lub po pijanemu można otrzymać mandat od 300 do 500 zł. Jeśli jadący w stanie wskazującym spowoduje zagrożenie w ruchu drogowym, może stracić prawo jazdy, dostać grzywnę, i zakaz prowadzenia pojazdów a nawet zostać aresztowanym. Przed planowaną wycieczką warto natomiast dostarczyć sobie energii i substancji odżywczych, dzięki którym nie zabraknie nam sił ani koncentracji podczas wyprawy. Lekki, ale pożywny posiłek na 2 godziny przed treningiem i filiżanka kawy lub herbaty na 30 minut przed startem z pewnością poprawią samopoczucie i dostarczą organizmowi niezbędnego „paliwa” .

Bo choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, odpowiednie dawki kofeiny w procesie treningowym są bardzo wskazane. I jak się okazuje, z jej dobroczynnego wpływu korzystają zawodowcy.

Po piąte: Chroń swą skroń

Kask nie jest w Polsce obowiązkowym elementem wyposażenia rowerzysty. Jednak i w tym przypadku warto korzystać z wiedzy i doświadczeń tych, którzy kolarstwem zajmują się zawodowo.

W przypadku kolizji kask zmniejsza ryzyko poważnych urazów głowy o niemal 70%. O 33% redukuje natomiast zagrożenie uszkodzeń twarzy – mówi Nino Daniele, lekarz teamu kolarskiego Trek-Segafredo

Po szóste: W zgodzie z przepisami ruchu drogowego

Jeśli rowerowa przejażdżka uwzględnia nie tylko leśne ścieżki i bezdroża, ale również poruszanie się po drogach uczęszczanych przez samochody lub pieszych, pamiętać trzeba o tym, że obowiązują nas przepisy ruchu drogowego. Tam, gdzie to możliwe bezwzględnie korzystajmy ze ścieżek rowerowych. Tam, gdzie musimy poruszać się po jezdni, trzymajmy się prawej strony, nie próbując jednak „wciskać” się w wąskie szczeliny między innymi pojazdami czy samochodem a krawężnikiem.

Pamiętajmy, że na zatłoczonych drogach podróż rowerem to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim odpowiedzialność – zarówno za siebie, jak i innych uczestników ruchu, dlatego przestrzeganie prawa i kultura jazdy to teoretyczna baza, którą powinniśmy opanować, nim wsiądziemy na jednoślad.