NEWS24

Aktualności warte podkreślenia »

Sezon na alergie – Alergia chorobą cywilizacyjną

2017-05-26, News24.pl

Symptomy uczulenia pojawiają się przez całe życie, często sezonowo, mocno obniżając jego jakość. Mając na uwadze ten fakt, prawdziwe będzie stwierdzenie, że alergia jest chorobą przewlekłą.

Agnieszka DebowskaNieleczona może prowadzić do groźnego powikłaniaastmy oskrzelowej 

Wszystkiemu winne są alergeny, inaczej antygeny, które nie posiadają jednolitej budowy chemicznej i nie dają się sklasyfikować. Stanowią je substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, ale nie tylko. Uczula również kurz, dym papierosowy i smog, a nawet środki czystości i kosmetyki. Krótko mówiąc, alergenem może być wszystko.

Alergeny wokół nas

Końcówka zimy i wczesna wiosna to początek sezonu pylenia roślin, który trwa do września. Od kwietnia do października wytwarzają zarodniki grzyby pleśniowe. W ciągu roku pierwsza pyli leszczyna, ostatnie zarodnikują Cladosporium i Alternaria. Pyłki roślin i zarodniki pleśni są bardzo silnymi alergenami wziewnymi. Występują w powietrzu, krążąc bez przerwy w naszym otoczeniu.

Do alergenów wziewnych zalicza się także kurz i wszystko, co wchodzi w jego skład, czyli roztocza, szczątki roślin, sierść i pierze zwierząt oraz przeróżne substancje chemiczne. 

Bardzo złą wiadomość stanowi fakt, że w przypadku częstego kontaktu z alergenem jego ilość potrzebna do wywołania symptomów maleje (zjawisko uwrażliwiania). Uczulenia powodowane przez antygeny wziewne dają objawy przede wszystkim ze strony układu oddechowego (nos) i narządów wzroku (oczy).

Gdy cieknie z nosa…

Alergiczny nieżyt nosa (ANN), popularnie nazywany katarem siennym, jest wynikiem nadmiernej wrażliwości błony śluzowej nosa na różnego rodzaju alergeny. Niestety, to niezwykle częsta przypadłość. Z jej powodu cierpią setki milionów ludzi na świecie, w tym aż dziewięć milionów Polaków. Objawia się kichaniem, zwiększoną ilością wydzieliny nosowej, świądem i niedrożnością nosa.

Symptomom tym może dodatkowo towarzyszyć alergiczne zapalenie spojówek, kaszel, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, uczucie bólu lub dyskomfortu gardła i krtani, niedrożność trąbki słuchowej, zaburzenia węchu i snu, chrapanie oraz przewlekłe zmęczenie.

U dzieci obserwuje się także skłonność do nawracających zapaleń uszu, wysięk w uchu środkowym (czasem z wtórnym niedosłuchem), a nawet wady zgryzu będące wynikiem oddychania ustami. ANN może prowadzić do szeregu powikłań, spośród których najgroźniejsze to astma oskrzelowa. W przypadku niezdiagnozowanego lub nieodpowiednio leczonego nieżytu ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta dziewięciokrotnie.

Aby nie kapało

Leczenie alergii wymaga często podejścia indywidualnego. Przy ustalaniu terapii zwraca się uwagę na nasilenie objawów, wiek pacjenta i choroby współistniejące. Zalecane jest przede wszystkim unikanie alergenu i czynników drażniących, kiedy tylko to możliwe. Duży nacisk kładzie się na edukację pacjenta, a farmakoterapię dobiera w taki sposób, aby była bezpieczna, skuteczna i łatwa w stosowaniu. Profilaktykę alergii stanowią najprostsze czynności – noszenie okularów przeciwsłonecznych, szczególnie podczas jazdy na rowerze i mycie włosów przed pójściem spać.

Włosy łapią pyłki, które w nocy wysypują się na poduszkę i powodują nasilenie objawów alergicznych

Kalendarz pylenia roślin i zarodnikowania grzybów

alergia tabela