NEWS24

Aktualności warte podkreślenia »

Espresso na medal – jak rozpoznać prawidłowo przygotowaną kawę?

2017-05-30, News24.pl

Bez znajomości tematu, może się wydawać, że dla posiadaczy ekspresu ciśnieniowego nie ma nic prostszego niż zaparzenie tradycyjnego espresso. Jak się jednak okazuje, podczas przygotowania tej 25 ml esencjonalnej propozycji popełnionych może zostać sporo błędów, które będą miały odzwierciedlenie w smaku i wyglądzie otrzymanego napoju. Co jednak ważne, istnieje kilka elementów, po których rozpoznać można źle przyrządzoną kawę.

fot.SegafredoDobrej mieszance zaszkodzić może wiele czynników: źle dobrany stopień mielenia ziaren, nieprawidłowa temperatura wody wypływającej z ekspresu czy nieodpowiedni czas parzenia. I tak, zbyt grube zmielenie kawy powoduje, że jest ona wodnista, a crema jest bardzo cienka i jasna, zaś zbyt drobne - swoiste „przepalenie” napoju.

Za wysoka temperatura skutkuje nadmiarem gorzkiego smaku, natomiast za niska - nieprzyjemną kwasowością.

Miej nosa do kawy

O jakości naparu świadczy również jego zapach. Setki olejków aromatycznych zawartych w ziarnach sprawiają, że w intensywnym i bogatym bukiecie możemy odnaleźć - w zależności od gatunku i sposobu palenia - między innymi nuty winne, cytrusowe, kwiatowe, orzechowe czy czekoladowe. Jednak złe lub zbyt długie przechowywanie ziaren w młynku powoduje wietrzenie mieszanki i utlenienie wielu związków aromatycznych, co skutkuje płaskim, zubożałym zapachem i smakiem. 

Espresso cechuje bogactwo smakowych odcieni, jednak najważniejsza jest harmonia i balans trzech podstawowych składowych: kwasowości, słodkości i goryczy.

W największym stopniu o zachowaniu równowagi decyduje proces palenia kawy, jednak duże znaczenie ma także stopień i czas jej zmielenia oraz samo parzenie.

Porządek na porządku dziennym

O walorach smakowych i aromatycznych kawy w dużym stopniu decyduje również stan techniczny i higieniczny sprzętów używanych do przygotowania napoju. Zabrudzony ekspres czy zapchane sito kolby mogą bowiem istotnie pogorszyć jakość naparu. Wszystkie elementy, które mają styczność z mieszanką powinny być regularnie czyszczone, ponieważ tłuszcze zawarte w ziarnach jełczeją, co nie tylko negatywnie wpływa na smak napoju, ale również na nasze zdrowie.

Istotne jest także, by do parzenia wykorzystywana była zawsze świeża, najlepiej filtrowana, miękka woda.

Ważny jest również czas i sposób przechowywania wszelkich dodatków, ze szczególnym uwzględnieniem mleka, które ze względu na krótki czas przydatności i podatność na negatywne działanie czynników zewnętrznych może stać się źródłem dolegliwości żołądkowych.