NEWS24

Aktualności warte podkreślenia »

Barcice w rytmie węgierskiego folku!

2017-08-17, News24.pl

Idealnym wydarzeniem na zakończenie wakacji dla wielbicieli muzyki folkowej w Polsce jest 5. Pannonica Folk Festival, który odbędzie się w Barcicach. W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele różnorodnych atrakcji, w tym koncerty, warsztaty, filmy zarówno dla młodszych i starszych kinomanów, sztuki wizualne, taniec, biesiadowanie, etno-modę, Guczodisko, węgierski Táncház, wędrówki, animacje dla dzieci, a przede wszystkim niezapomniane przeżycia dla kilku tysięcy fanów festiwalu.

pannonicaNie ma w tym nic dziwnego, bo przecież madziarscy muzycy słyną ze swojego profesjonalizmu i niezwykłej wrażliwości. Nie ulega jednak wątpliwości, że Madziarzy zdecydowanie przodują w brzmieniach folkowych. Ta muzyka towarzyszyła im w trudnym okresie komunizmu, a odwoływanie się do tradycji było wyrazem sprzeciwu wobec panującej władzy. I chociaż rzeczywistość się zmieniła, ten gatunek nadal prężnie się rozwija. Czerpią z niego kolejne pokolenia, łącząc go nierzadko z nowoczesnymi brzmieniami. Niesłabnąca popularność węgierskiego folku i towarzyszącego mu ruchowi Táncházów (Domów Tańca) jest wyjątkowa w skali światowej. Warto pamiętać, że z kultury ludowej czerpali również wielcy kompozytorzy tego narodu – Zoltán Kodály oraz Béla Bartók.

5. Pannonica Folk Festival potrwa od 31 sierpnia do 2 września 2017 r. Współorganizatorem wydarzenia jest Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

Miłośnicy węgierskiej kultury będą mieli okazję zobaczyć występy kilku madziarskich zespołów. Jako pierwszy (31 sierpnia) wystąpi Kerekes Band, który tworzy mieszankę węgierskiego folku z popularnymi gatunkami, a muzykę korzeni traktuje zaledwie jako początek miksowania stylów i pomysłów.

Następnego dnia będzie można wysłuchać koncertu grupy Söndörgö – formacja ta łączy ze sobą folklor z domieszką tradycji serbskich i chorwackich. Członkami zespołu są Áron Eredics, Benjamin Eredics, Dávid Eredics, Salamon Eredics i Attila Buzás.

buda 3Zaś 2 września na gości festiwalu czeka występ Buda Folk Band. To jedna z najbardziej cenionych grup na węgierskiej folkowej scenie muzycznej. Tworzy ją siedmioosobowy zespół, którego członkowie grupy od dzieciństwa mieli kontakt z węgierską muzyką tradycyjną. 

Wystąpią: Ádám Takács, Andor Maruzsenszki, Márton Éri, Sándor Csoóri, Soma Salamon, Anna Márczi, Tamos Kiralyi.

Oprócz muzycznych występów na gości czeka również wiele innych atrakcji. Będą to stoiska z węgierską gastronomią i winami, pokazy rzemiosła, sztuki ulicznej oraz cyrkowej, projekcje filmowe („Miasto kotów” oraz „To nie są najlepsze dni mojego życia”), a także spotkanie z Krzysztofem Vargą – autorem cenionego cyklu składającego się z „Gulaszu z turula”, „Czardasza z Mangalicą” i „Langosza w jurcie”.

W tym roku po raz pierwszy w „Stodole w Odnozynie” zostanie zorganizowany prawdziwy węgierski Dom Tańca, czyli Táncház (odbywają się tam warsztaty tańca i pieśni ludowych, zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów z różnych pokoleń).Wydarzeniu będzie towarzyszyć muzyka na żywo z udziałem zespołów Buda Folk Band i Zoord – kapela ta kultywuje tradycje Csangó, grupy etnicznej o rodowodzie pochodzenia węgierskiego, zamieszkującej na terenach pomiędzy pograniczem mołdawsko-rumuńskim, Bukowiną i Siedmiogrodem.